1994 Class "C" State Champions -- State Runner Up 1948 - 1952 – 1991 -- Five Minnesota Amateur Baseball Hall of Fame Members 1994 Class "C" State Champions -- State Runner Up 1948 - 1952 – 1991 -- Five Minnesota Amateur Baseball Hall of Fame Members

2022 Schedule/Results

Date

Opponent

Game Site

Time/Result
/Box

Record

Pitcher

HRs

Herald
Article

Friday, May 6
St. Benedict Saints #
Dollar Beer Night 
BELLE PLAINE
W, 16-15 1-0, 0-0 J. Burgemeister (1-0) none 5/5/22
Friday, May 13
Dassel-Cokato Saints #  
Dassel
L, 17-2 (6)   1-1, 0-0 T. O'Brien (0-1) none 5/11/22
Sunday, May 15
Gaylord
Gayord
W, 12-3   2-1, 1-0 Kerkow (1-1)
SV - Mercado (1)
Mercado 2 (2) 5/18/22
Sunday, May 22  Arlington A's
Dollar Dog Day
BELLE PLAINE L, 6-0   2-2, 1-1 Curtiss (0-1)  none 5/25/22
Thursday,  May 26

Veseli Warriors #
FOX 9 Townball Tour

Veseli L, 14-12 2-3, 1-1 Boblitt  (0-1) none    6/1/22
Wednesday, June 1

Henderson Tigers
RTL Construction Night

BELLE PLAINE
 11-1 (7) 3-3, 2-1   L. O'Brien (1-0) Mercado (3)  
Friday, June 3 Jordan Brewers Jordan L, 9-2 3-4, 2-2 Hoffman (0-1) none  
Sunday, June 5
Le Sueur Braves
BELLE PLAINE
L, 8-4 3-5, 2-3  Curtiss (0-2)  none     6/8/22
Tuesday, June 7
St. Peter Saints
St. Peter 
L, 4-3 3-6, 2-4   L. O'Brien (1-1) none  
Friday, June 10
St. Boni Saints #     
Tigertown Classic
Tiger Alumni Night  
BELLE PLAINE
W, 12-1 (6)   4-6, 2-4   Kruger (1-0) none  
Saturday, June 11
 Minneapolis Mudcats #
Tigertown Classic 
BELLE PLAINE
L, 1-0 (8)    4-7, 2-4 Boblitt  (0-2) none    6/15/22
Tuesday, June 14
St. Clair Wood Ducks
BP Community Ed / Little League Night
BELLE PLAINE
W, 8-6  5-7, 3-4  Miller (1-0) Mercado (4)  
Friday, June 17
Watkins Clippers #
Miller Lite Invitational
Green Isle
L, 9-0 5-8, 3-4  Kruger (1-1) none  
Saturday, June 18
Hanska #
Miller Lite Invitational
 Hamburg
W, 14-4 (5) 6-8, 3-4  Hoffman (1-1) none  
Sunday, June 19
Green Isle #
Miller Lite Invitational
Green Isle
W, 7-4 7-8, 3-4  Boblitt  (1-2) none  
Sunday, June 19  Metro Knights #
Miller Lite Invitational
Green Isle W, 11-2 (7) 8-8, 3-4 Curtiss (1-2)   none 6/22/22
Friday, June 24
Le Sueur Braves
Le Sueur
W, 4-2   9-8, 4-4 Terrio (1-0)  Mercado  (5)  
Sunday, June 26 Gaylord Islanders
Senior Citizens Day / Virgil Herrmann & Bobby "Cash" Kahle
Edina Realty & Edina Realty Mortgage Day
BELLE PLAINE L, 4-2 9-9, 4-5    Miller (1-1) none    6/29/22
Wednesday, June 29
Glencoe Brewers #
Glencoe
L, 7-4 9-10, 4-5    Curtiss (1-3)    none   7/6/22
Friday, July 8
St. Peter Saints
Matt Saxe Chevrolet Night
BELLE PLAINE
W, 7-2 10-10, 5-5   Hoffman (2-1) Mercado  (6)  
Saturday, July 9

St. Clair Wood Ducks

St. Clair
W, 11-4 11-10, 6-5   Curtiss (2-3)   Campbell (1)  
Sunday, July 10 Arlington A's
Arlington
W, 4-1 12-10, 7-5  Boblitt  (2-2) none   7/13/22
Tuesday, July19

Norwood Indians #

BELLE PLAINE
W, 11-4 13-10. 7-5 Terrio (2-0) none 7/20/22
Friday, July 22

Jordan Brewers 
Fan Appreciation Night

BELLE PLAINE
L. 6-0 13-11, 7-6   Hoffman (2-2) none  
Sunday, July 24 Henderson Tigers Henderson W, 10-0 (8) 14-11, 8-6 Kruger (2-1) none 7/27/22
Wednesday, July 27 St. Clair Wood Ducks
RVL C Playoffs
BELLE PLAINE W, 4-2 15-11 Hoffman (3-2)
SV - Miller (1)
none  
Friday, July 29 Gaylord Islanders
RVL C Playoffs
Gaylord L, 6-5 (11) 15-12 Kerkow (1-2) none  
Sunday, July 31 Le Sueur
RVL C Playoffs
Belle Plaine W, 3-1 16-12 Boblitt  (3-2)
SV - Curtiss (1)
none 8/3/22
Saturday, August 6 Wells
Region 6C Playoffs
Waterville W, 8-3 17-12 Hoffman (4-2) Mercado (7) 8/10/22
Tuesday, August 9 Jordan Brewers 
Region 6C Playoffs
Belle Plaine L, 6-0 17-13 Kruger (2-2) none
Saturday, August 13 Waterville
Region 6C Playoffs
Belle Plaine 1:30 PM        

# = non-league game

RVL C PLAYOFFS
July 27, 29, 31


REGION 6C PLAYOFFS

August 6, 7, 13 (on Aug. 13, all four games at Belle Plaine's Tiger Park)

CLASS ‘C’ STATE TOURNAMENT (Faribault – Dundas - Miesville)
August 19-21, 26-28, September 2-5

 

Minnesota Baseball Association

5/5